Liceul Teoretic - Traian Vuia - Faget
Natura Ne Aseamana, Educatia Ne Deosebeste
Oferta Educationala

Plecand de la vechiului proverb “ Un om bogat, este un om invatat ” cadrele didactice impreuna cu conducerea scolii incearca noastre inceara sa realizeze un invatamant de calitate, bazat pe cunostinte temeinice apropiat de cerintele pietei de munca din Romania

Astfel scoala  nostru pune la dispozitia parintilor un mod complet de scolarizare a elevilor  incepand de la gradinita si pana la absolvirea liceului folosindu-se de o gama variata de metode moderne de invatare aprobate de Ministerul Educatiei si Invatamintului precum si de mijloace si tehnologii avansate.Liceul nostru beneficiaza de o serie de laboratoare modernizate de :

- Informatica

- Economie

- Biologie

- Limba moderne

- Geografie

- Chimie

- Fizica

precum si de materialele pentru aceste laboratoare in care cadrele didactice bine pregatite isi dau silinta ca elevii nostrii sa acumuleze informatii si sa fie bine pregatiti, de asemenea elevii au la dispozitie si cele 2 Sali de spotrt si 6 terenuri de sport in aer liber  .

Liceul nostru impreuna cu Primaria Orasului Faget se straduiesc sa asigure  cazare si masa elevilor proveniti din alte localitati prin serviciul de Internat si Cantina in conditii foarte bune oferite in regim social cat si preplatit. Subiniem faptul ca pe parcursul anilor in scoala noastra datorita mediului asigurat NU AU  FOST acte de violenta sau probleme deosebite de disciplina.

Cadrele didactice incluse in procesul de pregatire a elevilor sunt bine pregatite si participa la diferite programe de specializare si perfectionare continua ale Ministrului Educatiei, de mentionat faptul ca majoritatea acestora sunt profesori titulari cu o bogata experienta.

In functie de anul de studiu scoala noastra ofera mai multe locuri candidatilor la :

I – Ciclul  primar : - cu doua clase pe fiecare nivel de studiu

II – Ciclul gimnazial : - cu trei clase pe fiecare nivel de studiu

III – Ciclul licel : - cu sase clase pe fiecare nivel de studiu

Deviza scolii este:

“ Este usor  sa inveti a merge. Important este incotro te indrepti . Stim ca nu toti copii sunt la fel.

Noi impreuna cu familia ta , te calauzim spre reusita si implinire, caci tu ne reprezinti. ”